
Czy inwestycja w akcje pracownicze jest opłacalna?
Z pracą w danej firmie wiążą się jeszcze inne korzyści niż samo wynagrodzenie. Im większa i solidniejsza firma, tym bardziej dba o to, by będąc w niej, mieć z tego różne profity. Funkcjonowanie programu akcji pracowniczych to jedna z takich dodatkowych korzyści. Dla pracownika jest to jednocześnie forma inwestowania. Ktoś, kto zetknie się z taką możliwością u swojego pracodawcy, może mieć dylemat, czy warto taką inwestycją się zainteresować. Nie jest ona powszechnie znaną, więc można mieć wątpliwości.
Na czym polega program akcji pracowniczych?
Program tego rodzaju może funkcjonować jedynie w przedsiębiorstwach emitujących akcje. To właśnie akcje swojego pracodawcy otrzymuje pracownik. Otrzymanie ich może nastąpić w ramach regulaminu, jaki posiada dany program. Może także istnieć w firmie zwyczaj dawania ich w prezencie za długą czy wyjątkowo dobrą pracę. Obojętnie, na jakiej odbędzie się to zasadzie, pracownicy mają coraz więcej akcji, a dla firmy jest to sposób zdobywania ich lojalności.
Rodzaje programów akcji pracowniczych
Funkcjonowanie takich programów może być różne. Są trzy ich rodzaje, o których warto wspomnieć. Pierwszy z nich to wykupienie opcji na akcje. Ustalona zostaje kwota, za jakie można je kupić. Jednak nie jest to dostępne od razu, ale dopiero za kilka lat. Określone jest dokładnie, ile ma ich upłynąć. Zachętą jest to, że ta cena jest zwykle poniżej aktualnej wartości rynkowej. Po upływie ustalonego czasu można więc nabyć akcje za bardzo atrakcyjną kwotę. Można także zrezygnować z tej opcji. Wtedy pieniądze są zwracane. Powiększona jest ta kwota o odsetki. Określane są one przez aktualne stopy procentowe banku centralnego.
Akcje pracownicze mogą stanowić część rocznego bonusu. Sprzedaż akcji uzyskanych w taki sposób możliwa jest dopiero po upływie ustalonego czasu. Formalnie są przypisane do pracownika, więc otrzymuje on z nich dywidendę, za którą może kupować kolejne papiery wartościowe.
Nabywanie akcji co miesiąc za część kwoty brutto wynagrodzenia to kolejny typ takich programów. Jest to sposób na regularne oszczędzanie, a zarazem inwestowanie. W Wielkiej Brytanii daje to możliwość optymalizacji podatkowej, ponieważ z uczestnictwa w takim programie są pewne korzyści podatkowe. Korzyścią jest także otrzymywanie dywidendy. Jest z tym programem powiązana konieczność zachowania akcji przez ustalony czas. Później można je sprzedać.
Opłacalność inwestowania w akcje pracownicze
Korzystne jest uzyskiwanie ich w niższej kwocie niż trzeba by było zapłacić za nie po cenie rynkowej. Zwiększa to opłacalność inwestycji. Jeśli są ograniczenia czasowe w odniesieniu do sprzedaży, to można to potraktować jako lokatę kapitału. Przy comiesięcznym zakupie jest to forma regularnego oszczędzania. Niewątpliwie korzystny jest także wykup opcji na akcje. Uzyska się je taniej. Jeśli się z tego zrezygnuje, to nie wiąże się to ze stratą pieniędzy. Inwestowanie jest ważne dla pomnażania kapitału. Dzięki takim programom pracowniczym można to robić w prosty sposób i na korzystnych zasadach.
Komentarze (0)