
Fundusze inwestycyjne - najważniejsze kwestie
Fundusz inwestycyjny to jedna z metod lokowania pieniędzy. Polega na na tym, że inwestowanie jest formą wspólną, przez wszystkich członków funduszu, bez względu na to, czy są to osoby fizyczne, prywatne czy wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa, stowarzyszenia i działalności gospodarcze.
Chcąc dokonać inwestycji w fundusz warto się nad tym dobrze zastanowić. Rozważyć wszystkie za i przeciw oraz dokonać bilansu możliwych zysków i ewentualnych strat. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, które należy wziąć pod uwagę rozważając ulokowanie pieniędzy w funduszu inwestycyjnym.
- Tak jak przed podjęciem jakiegokolwiek innego przedsięwzięcia tak i przed ulokowaniem oszczędności w funduszu, należy określić sobie cel oraz czas jego realizacji. Być może będzie to bardzo krótka inwestycja, taka, która będzie trwała od kilku miesięcy do maksymalnie 3 lat, a może taka, która będzie procentować znacznie dłużej. W zależności od kryterium czasowego, warto zastanowić się nad rodzajem lokat. W przypadku inwestycji krótkotrwałej lepiej wybrać fundusze obligacyjne, w innym przypadku można podjąć większe ryzyko finansowe i postawić na fundusze akcyjne bądź towarowe. Ważne jednak, aby nie wycofywać pieniędzy przed ustalonym terminem, jako, że może się to okazać dla niekorzystne z finansowego punktu widzenia.
- Decyzja lokowania pieniędzy w funduszu musi być nie tylko dobrze przemyślana, ale opierać się także na wszelkiego rodzaju faktach i zdobytej wiedzy na temat konkretnego funduszu. Dlatego koniecznie powinno się dowiedzieć jaki jest jego profil oraz strategia i skuteczność zarządzania. Zalecane jest także przed utworzeniem lokaty, aby regularnie sprawdzać jakie wyniki osiąga dany fundusz.
- Każdy fundusz wiąże się z ryzykiem. Dlatego należy określić na jakie jesteśmy sobie w stanie pozwolić.
- Nie zaleca się wszystkich pieniędzy lokować tylko w jeden fundusz. Wiąże się z tym zbyt duże ryzyko. Podzielenie pieniędzy i zainwestowanie w kilka różnych opcji zmniejszy niebezpieczeństwo utraty wszystkich oszczędności. Tym bardziej, że osiąganie wysokich wskaźników przed dany fundusz, w jednym roku, nie gwarantuje podobnych w kolejnych latach.
- Fundusz nigdy nie daje nikomu poczucia komfortu, że się zarabia. Trzeba liczyć się z tym, że wskaźniki wycen raz pokazują wzrost, a raz spadek. W przypadku drobnych potknięć nie należy jednak od razu panikować.
- Podczas wyboru funduszu nie powinno się dawać zwieść opinii innych. Trzeba pamiętać, że to musi być decyzja indywidualna, oparta tylko i wyłącznie na faktach, których dostarczy analiza z punktu 2. Warto się też postarać, aby wpływu na decyzję nie miały ani reklamy, ani sprzedawcy. Liczy się tylko i wyłącznie opinia ekspertów.
- Lepiej nie inwestować w fundusze, które wykazały same zyski w przeciągu ostatnich trzech lat. Może to bowiem oznaczać, że ta dobra passa niebawem się już skończy, tak jak koniunktura.
- Warto się również dowiedzieć na czym polega giełdowa hossa, a na czym dołki bessy i czym jest „powrót do średniej”. Należy także zawsze sprzedawać z zyskiem, czyli za wyższe ceny aniżeli dokonuje się zakupów.
Lepiej nie dokonywać inwestycji w fundusz, jeśli nie jest się do tego odpowiednio przygotowanym. Osiąganie zysków podczas takiego lokowania pieniędzy jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy jeśli dysponuje się odpowiednią wiedzą specjalistyczną. Tu nie ma miejsca na spekulacje.
Komentarze (0)