Kiedy możesz wziąć pożyczkę?
Zarówno w przypadku pożyczek pozabankowych, jak i kredytów hipotecznych lub konsumenckich, istnieje szereg warunków jakie należy spełnić, by otrzymać pieniądze. Niespełnienie jednego z nich może oznaczać wyższe oprocentowanie lub odmowę pożyczki lub kredytu. Jednym z istotnych warunków jest wiek osoby ubiegającej się o tego typu produkt. Jak liczba lat wpływa na zdolność kredytową i czy zawsze ma to duże znaczenie dla firm udzielających pożyczek i kredytów?
Zdolność kredytowa
Wiek jest jednym z czynników, który może wpłynąć na odmowę udzielenia pożyczki lub kredytu od banku lub firmy pożyczkowej nawet w przypadku osób, które posiadają zdolność kredytową. Szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych przeznaczonych na zakup nieruchomości istotny jest czynnik ryzyka. W przypadku tego typu kredytów lub pożyczek długoterminowych dla instytucji finansowej istotne jest to, czy kredyto- lub pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Obawa jest zwykle uzasadniona, ponieważ przy tego typu zobowiązaniach Zazwyczaj osoby po 50. roku życia uważane są pod tym względem za niewypłacalne, dlatego zwykle nie otrzymają one kredytu hipotecznego. Warto przy tym pamiętać, że instytucje finansowe nie biorą przy tym pod uwagę tego, że długość życia Polaków wydłuża się – według danych GUS obecnie jest to prawie 77 lat. Nadal może być to przeszkoda by uzyskać pieniądze na wymarzony cel.
Pożyczki chwilówki
W przypadku tak zwanych pożyczek chwilówek, których czas spłaty wynosi zazwyczaj od jednego do dwóch miesięcy, banki i formy pożyczkowe zazwyczaj są bardziej przychylne. Także w przypadku pożyczek krótkoterminowych, które spłaca się od roku do pięciu lat, instytucje finansowe są bardziej przychylne nawet dla osób w podeszłym wieku. Nawet blisko osiemdziesięcioletni klient może zwykle liczyć na to, że decyzja nie będzie odmowna.
Instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek i kredytów oprócz niewypłacalności wynikającej z wieku klienta, biorą również pod uwagę fakt, iż osoba, która jest na emeryturze zarabia zazwyczaj mniej niż pracownik. Dlatego zmniejszają się jego możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania. Dlatego nawet w przypadku zgody banku lub firmy pożyczkowej kwota zobowiązania może być niższa nawet w przypadku, gdy klient chce inaczej. Banki i instytucje finansowe mogą również żądać dodatkowych form zabezpieczenia kredytu – może być to na przykład ubezpieczenie na życie.
Komentarze (0)