Polskie domy maklerskie - cz II
Dom maklerski zgodnie z polskim prawem może świadczyć swoje usługi w kilku różnych formach. Będąc podmiotem na rynku może występować w postaci spółki akcyjnej, spółki komandytowo–akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowej, spółki partnerskiej lub spółki jawnej. W przypadku spółki komandytowo–akcyjnej, komandytowej, partnerskiej i jawnej w roli komplementariuszy, partnerów lub wspólników mogą występować jedynie osoby posiadające uprawnienia do wykonywania zawodu maklera lub doradcy inwestycyjnego.
Jeśli dom maklerski działa jako spółka akcyjna, może on emitować wyłącznie akcje imienne. Zasada ta nie jest stosowana jedynie w sytuacji zdematerializowanych akcji domu maklerskiego. Zapłatą za akcje zdematerializowane mogą być jedynie środki pochodzące z udokumentowanych źródeł. Nie dopuszcza się ich pochodzenia z kredytów lub pożyczek; nie mogą być również stosowane środki będące w jakikolwiek sposób obciążone.
Domy maklerskie afiliowane przy bankach mogą prowadzić działalność maklerską tylko jako jednostki posiadające odrębną organizację i finanse.
Makler - jakie wymogi musi spełnić?
Od osób prowadzących działalność maklerską wymaga się rękojmi, która ma potwierdzać ich szczere intencje. Osoba taka musi się zobowiązać do prowadzenia działalności w myśl dobrego interesu jej klienta oraz przy zachowywaniu wszystkich zasad uczciwości. Jeśli dom maklerski działa w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to przynajmniej dwie osoby które wchodzą w jej skład muszą posiadać wyższe wykształcenie i minimum 3 lata doświadczenia w pracy dla różnych instytucji finansowych. Wymaga się także nienagannej opinii od poprzednich pracodawców co do uczciwego i rzetelnego wykonywania wszystkich obowiązków.
Maklerzy i doradcy inwestycyjni
W zależności od zakresu usług świadczonych przez dom maklerski, instytucja taka musi zatrudniać określoną liczbę wykwalifikowanych maklerów papierów wartościowych i doradców inwestycyjnych. Przynajmniej jedna osoba tego typu musi być odpowiedzialna za przyjmowanie i realizowanie zleceń klientów dotyczących kupowania lub zbywania akcji, zarządzanie rachunkami papierów wartościowych oraz przechowywanie i rejestrowanie instrumentów finansowych będących do dyspozycji domu maklerskiego. Ktoś musi być odpowiedzialny również za działalność inwestycyjną, którą dom maklerski prowadzi na własny rachunek.
Rachunki zbiorcze i pieniężne
Inne czynności to prowadzenie rachunków zbiorczych i pieniężnych czy zarządzanie alternatywnymi systemami obrotu. Istnieje bardzo wiele operacji, które muszą być przeprowadzane w każdym domu maklerskim aby ten mógł dobrze działać. Sprawne funkcjonowanie wymaga zatem całego zespołu ludzi, którzy są w stanie prawidłowo pokierować wszystkimi operacjami. Do tego potrzebni są również doradcy inwestycyjni, którzy będą odpowiedzialni za zarządzanie portfelami inwestycyjnymi. Do świadczenia usług z zakresu doradztwa inwestycyjnego powinien być oddelegowany przynajmniej jeden makler lub doradca. Pracownicy zawsze muszą posiadać szerokie kwalifikacje i wykształcenie, dzięki którym są w stanie świadczyć wszystkie usługi na wysokim poziomie.
Komentarze (0)