
Co to jest Swing Trading?
Swing trading polega konkretnie na utrzymywaniu pozycji dłużej niżeli jeden dzień, ale jednocześnie krócej niżeli kilka tygodni.
Pomiędzy day tradingiem, a tradingiem pozycyjnym znajduje się swing trading.
Strategie swing tradingowe bardzo często bazują na technicznej analizie czy też na decyzjach podejmowanych w oparciu o tematy bieżące makroekonomiczne.
Swing trading zasady
Przy strategiach swing tradingowych analiza techniczna jest bardzo ważna. Dlaczego? Chociażby dlatego należy zdefiniować odpowiedni moment otwarcia swojej pozycji. Swing traderzy bardzo często szukają trendów rozwiniętych. Kolejny krok to korekta, dzięki której można dołączyć do trendu w znacznie lepszej cenie. Jest tutaj bardzo istotny stosunek optymalny do ryzyka. Pamiętać należy, iż ryzyko potencjalne powinno być znacznie mniejsze od zysku oczekiwanego. Nikt absolutnie nie chce podejmować zbyt dużego ryzyka w momencie gdy zysk oczekiwany jest minimalny. Minimalny zysk nikogo tak naprawdę już nie interesuje. Zysk musi być zdecydowanie zauważalny i imponujący. Gdy musimy już zaryzykować to chcemy, aby było o co. Ryzyko, które podejmujemy musi być opłacalne. Dlatego tak ważny jest stosunek optymalny do ryzyka. Należy na to zwrócić uwagę.
Dodatkowo to swing traderzy opierają się na fundamentalnej analizie. Jest to kwestia bardzo ważna. Oznacza to między innymi to, że gdy wojna wybuchnie w kraju, w którym produkuje się ropę to czas momentu wzrostu cen ropy znacznie się wydłuży. Zgodnie z tym scenariuszem, trader powinien zająć długą pozycję na ropie. Jednocześnie oczekując, że cena wzrośnie w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Bardzo ważna jest tak zwana identyfikacja schematów. Dlatego, że wydarzenia polityczne oraz makroekonomiczne mają duży wpływ na sentyment na różnych rynkach.
Swing trading system
Tak naprawdę to niektórzy swing traderzy mają pewne tendencje do inwestowania przeciwko trendowi. Jednakże czy to oznacza, że szanse osiągnięcia zysku są z tego powodu mniejsze? Nie zawsze tak jest. Bardzo istotne w swing tradingu inwestowanie na podstawie kilku interwałów. Oznacza to nic innego jak to, że trader nie zajmuje się analizą tylko i wyłącznie interwału, na którym inwestuje, ale również także decyzje. Bazuje na kilku interwałach.
Świetnym przykładem możemy być sytuacja, że na interwale dziennym widoczny jest wzrostowy trend. Z drugiej strony na godzinnym interwale oraz piętnastominutowym widać i to zauważalnie, że nastąpi korekta. W tym właśnie wypadku trader wie, że nawet w momencie trendu wzrostowego w długim terminie, to wciąż jest on w stanie osiągnąć zysk w średnim czy też w krótkim nawet terminie. W jaki sposób to robi? Odbywa się to poprzez wykorzystanie generowanych sygnałów z interwałów niższych.
Komentarze (0)