
Inwestowanie w złoto - to warto wiedzieć
Posiadanie złota niesie ze sobą szereg korzyści zwłaszcza, gdy wartość tego kruszcu na rynku rośnie. Jeśli jednak inwestowanie w złoto ma być opłacalne, warto zastanowić się wnikliwie nad tym, jakie czynniki mają decydujący wpływ na kształtowanie się jego ceny. Dobrze jest też wiedzieć, jaka jest realna cena za jego gram.
Złoto jako przedmiot inwestycji
Złoto jest podstawowym środkiem płatniczym. Tak jest dziś, tak było jednak również w przeszłości. Wykorzystywano je już przed tysiącami lat i zawsze kojarzono go tak z dobrobytem, jak i z bogactwem. Wiele dalekich podróży mogło przecież dojść do skutku jedynie dlatego, że celem, jaki im przyświecał było poszukiwanie kopalni złota. Także dziś złoto cieszy się wyjątkową popularnością. Nadal mówi się też o nim jako o najlepszym zabezpieczeniu zgromadzonych przez nas środków finansowych. Doceniają je zresztą nie tylko osoby prywatne, ale i państwa.
Cena złota za gram
Gdy analizujemy cenę grama złota szybko odkrywamy, że jest ona uzależniona od szeregu elementów. Przyjmuje się, że wartość złota będzie przy tym tylko rosła. Mijają stulecia, a złoto nadal jest towarem deficytowym. Na jego cenę wpływ ma również to, że rośnie systematycznie liczba osób zastanawiających się nad zasadnością inwestowania właśnie w ten kruszec. Wysokie zapotrzebowanie na złoto to także czynnik poprawiający jego notowania. Nie można też zapominać, że kurs złota jest powiązany także z kursami innych walut, w obrębie których mamy do czynienia obecnie ze sporymi wahaniami. Cena złota w złotówkach jest więc powiązania choćby z kursem dolara do złotówki, bo to w walucie amerykańskiej jest rozliczany ten kruszec.
Tu pojawia się jeszcze jedna kwestia, która zasługuje na poruszenie. Każda osoba zastanawiająca się nad inwestowaniem w złoto powinna wiedzieć, czym jest LBMA. To Londyńska Giełda Złota, a więc organizacja zrzeszająca instytucje powiązane z metalami szlachetnymi. To właśnie ona jest odpowiedzialna za ustalanie ceny jednej uncji trojańskiej złota. Odbywa się to w oparciu o dość specyficzny system określany skrótowo jako ICE Benchmark Administration. Oczywiście, nie musimy odwiedzać strony LBMA, aby sprawdzić aktualną cenę złota. Informacje na ten temat systematycznie udostępnia także Mennica Polska. Więcej informacji można znaleźć na https://mennica-krakowska.pl >>
Gram i uncja złota
Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia w inwestowaniu w złoto, niejednokrotnie zmagają się z problemem z jednostkami masy złota. Na rynku kruszców pojęcie grama nie istnieje, co pociąga za sobą pewne konsekwencje. Masę złota podaje się zwykle w uncjach, choć znaną jednostką jest także uncja trojańska. Pomocna jest wiedza na temat tego, że na jedną uncję przypada 28,35 gramów.
Czym jest próba złota?
Mówiąc o inwestowaniu w złoto należy poruszyć jeszcze jedną kwestię. Termin „próba złota” pojawia się na tyle często, że nie jesteśmy w stanie go zlekceważyć. Najczęściej opisuje się go jako stosunek ilości złota do innych metali w składzie przedmiotu, który jest wykonany ze złota. Próba ma postać trzycyfrowej liczby. W przypadku złota inwestycyjnego absolutne minimum to 995 i taka próba jest gwarantowana przez prawo.
Komentarze (0)