Fundusz inwestycyjny - jakie są jego wady i zalety?
Fundusze inwestycyjne to najlepsza opcja dla osób, które chciałyby, aby ich pieniądze zarabiały, a nie leżały tylko i wyłącznie na bankowych kontach czy lokatach. I choć warto znać kilka podstawowych zasad, które uchronią nas przed nadmiernym ryzykiem, to jednak główną zaletą tego typu lokowania pieniędzy jest to, że nie musimy posiadać specjalistycznej i eksperckiej wiedzy na ten temat, jako, że wszelkimi inwestycjami zajmą się profesjonaliści, czyli analitycy finansowi i osoby zarządzające danym funduszem. Nam pozostaje tylko pobieżne zapoznanie się z zasadami działania rynku finansowego oraz jego analizą. Do zadań ekspertów należy bowiem zarządzanie kwotami, które wpłacają inwestorzy.
Fundusze inwestycyjne polecane są także osobom, które mają do zainwestowania dość małe sumy. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą one w szybki sposób pomnożyć swój kapitał. Tym bardziej, że fundusze choć posiadają pewne ryzyko, to jednak jest ono niewielkie. Dzieje się tak dlatego, ze fundusze inwestycyjne są podzielone na kilka instrumentów, na które rozkłada się sumy deklarowane przez inwestorów.
Co ma na celu inwestowanie?
Celem funduszy inwestycyjnych jest przede wszystkim szybkie i skuteczne pomnożenie zainwestowanych środków pieniężnych oraz uzyskanie konkretnych, dość wysokich zysków, przy jak najniższej możliwości ryzyka.
Pozytywnym faktem jest także możliwość szybkiego podjęcia ulokowanych pieniędzy, w przypadku otwartych funduszy inwestycyjnych, co niemożliwe jest na przykład przy zakładaniu długoterminowych lokat bankowych. Kolejnym plusem jest wysokie bezpieczeństwo inwestycji, jako, że nie ma możliwości w tym przypadku malwersacji zainwestowanych pieniędzy. Działanie funduszy inwestycyjnych kontroluje bowiem w Polsce Komisja Nadzoru Finansowego, a reguluje ustawa o funduszach inwestycyjnych z 27 maja 2004 r.
Fundusze inwestycyjne wady
Pomimo, iż może się wydawać, że fundusz inwestycyjny jest najlepszą opcją ulokowania własnych oszczędności trzeba brać pod uwagę także jego wady. Najważniejszą z nich jest mimo wszystko ryzyko, które występuje we wszystkich możliwych inwestycjach na rynku finansowym. Oczekujemy bowiem wysokich przypływów pieniężnych, przez co często nie jesteśmy przygotowani na to, że wskaźniki wycen spadają, a inwestycja traci na wartości. Pomimo, iż ryzyko nie jest duże, to należy mieć je na uwadze. Pamiętajmy bowiem, że naszymi pieniędzmi zarządzają ludzie, którzy też czasem popełniają błędy czy źle oszacują ryzyko.
Opłaty i prowizje
Każdy fundusz inwestycyjny wiąże się z różnego rodzaju opłatami i prowizjami, o których często nie pamiętamy.Skoro jednak zlecamy ekspertom zarządzanie naszymi pieniędzmi, należy im za to zapłacić. Wynagrodzenie tych osób waha się od 0,2% do 5 % wyceny jednostki. Kolejną opłata jaką należy ponieść, podczas inwestycji w fundusze, to opłata manipulacyjna, której czasem da się uniknąć. Ostatnia opłata to podatki. I choć źle się one nam kojarzą, to w tym przypadku ich płacenie może okazać się nawet przyjemnością. Oznacza to bowiem zysk i to dość duży. Podatek wynosi 19%, jest zryczałtowany i płaci się go dopiero przy likwidowaniu inwestycji. Poza tym to nie inwestor zajmuje się wypełnianiem dokumentów skarbowych, a osoby zarządzające funduszem.
Komentarze (0)