Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?
O spirali zadłużenia możemy mówić w sytuacji, kiedy ktoś posiada różne zobowiązania w osobnych miejscach. Trudno jest wywiązywać się z nich terminowo, przez co czasami trzeba zaciągać kolejne kredyty, byle tylko nadążyć za bieżącymi ratami. Wyjście z takiej sytuacji jest niezwykle ciężkie, ale można znaleźć kilka rozwiązań, które będą przy tym pomocne. Jedną z najlepszych propozycji jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego. Warto dowiedzieć się więcej na temat tych produktów aby wiedzieć, kiedy korzystanie z nich jest faktycznie opłacalne.
Czym jest konsolidacja kredytów?
W ramach konsolidacji bank wykupuje i zbiera wszystkie nasze zobowiązania, aby połączyć je w jeden, większy kredyt. Aby móc z tego skorzystać, kredytobiorca powinien posiadać dość dobrą historię kredytową. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, bowiem znacznie łatwiej jest spłacać jeden większy dług na takich samych zasadach, niż kilka różnych. Bank po konsolidacji przyznaje takie samo oprocentowanie, obliczane na bazie wcześniejszych kredytów. Jeśli ktoś posiadał na przykład dwa zobowiązania z oprocentowaniem 6% i 12%, to nowe oprocentowanie będzie wynosiło prawdopodobnie około 8%. Kolejnym udogodnieniem jest fakt, że bank zgadza się zwykle na znacznie dłuższy okres spłaty takiego kredytu. Ma przecież świadomość, że nawiązuje współpracę z kimś, komu wywiązywanie się z takich zobowiązań sprawia trudności. Woli zatem przedłużyć okres kredytowania i zwiększyć tym samym szanse na odzyskanie pieniędzy.
Warunki konsolidacji kredytów mogą znacznie się od siebie różnić. Ustala się je bowiem indywidualnie dla każdego klienta na bazie jego potrzeb i warunków finansowych. Zawsze są one jednak korzystniejsze, niż spłacanie kilku różnych pożyczek.
Konsolidacja kredytu - najważniejsze korzyści
Posiadanie kilku różnych pożyczek jest bardzo niewygodne i stresujące. Stale musimy martwić się o spłacenie wszystkich rat, a nierzadko jest ich kilka w ciągu miesiąca. Dzięki konsolidacji otrzymujemy tylko jeden kredyt, na którym możemy się skupić.
Decydując się na konsolidację otrzymujemy też znacznie dłuższy okres kredytowania. Dodatkowo wysokość rat będzie prawdopodobnie mniejsza, niż koszt spłacania dotychczasowych kredytów.
Konsolidacja - dlaczego jest to opłacalne dla banku?
Bank z pewnością zyskuje tu wdzięczność klienta, któremu pomógł w trudnej sytuacji. Do tego taka współpraca jest dla niego opłacalna, bowiem pieniądze za kredyt i tak wpłyną na jego konto. Trzeba pamiętać, że pod wieloma względami jest to kredyt jak każdy inny. Również tutaj stosuje się oprocentowanie, dzięki któremu bank chce zarobić na swoim kliencie.
Kredyt konsolidacyjny - kiedy warto z tego korzystać?
Konsolidacja jest rozwiązaniem głównie dla osób, które borykają się z pułapką zadłużenia i nie są w stanie normalnie wyjść ze swoich zobowiązań. Dzięki niej można uporządkować nieco swój budżet i wydostać się z trudnej sytuacji finansowej. Za pomocą konsolidacji można zebrać wiele różnych rodzajów kredytów, nie ma zatem znaczenia to, jakie ktoś zobowiązania akurat posiada. W niektórych przypadkach jest to jedyny ratunek przed wpadaniem w niekończącą się spiralę zadłużenia.
Komentarze (0)