
Czym się różni pożyczka od kredytu? Cz. I
Wydaje się, że pożyczka i kredyt to dwa różne słowa oznaczające tę samą rzecz. W rzeczywistości jednak ich znaczenie jest odmienne. Warto dowiedzieć się, czym różni się kredyt od pożyczki.
Jeśli chodzi o formalności, to wniosek o kredyt kieruje się do banku. Samo złożenie wniosku nie jest jednak równoznaczne z otrzymaniem pieniędzy, bowiem kredytobiorca musi spełnić w tym celu szereg wymagań. Mogą one różnić się w zależności od konkretnego banku, ale praktycznie zawsze trzeba posiadać stabilną sytuację finansową i dobrą zdolność kredytową. Obowiązujące w Polsce przepisy jasno określają, że udzielanie kredytu należy do czynności bankowych, przez co jedynie banki mogą to oferować. Pożyczki to z kolei znacznie mniej sformalizowana rzecz. Prawo do udzielania pożyczek ma o wiele więcej instytucji – mogą się tym zajmować SKOK-i, firmy czy nawet osoby prywatne.
Kredyt i pożyczka – formalności?
Pożyczka to bardzo szerokie pojęcie, przez co nie zawsze potrzebne są przy niej jakiekolwiek formalności. Może to być na przykład pożyczenie określonej sumy pieniędzy komuś bliskiemu. Jeśli dochodzi do takiej dobrowolnej umowy pomiędzy członkami rodziny czy dobrymi znajomymi, nie trzeba spisywać żadnych dokumentów.
Formalności przy zaciąganiu kredytu mogą być zróżnicowane, w zależności od typu takiego produktu bankowego. Zawsze konieczne jest jednak podpisanie przynajmniej podstawowej umowy zawierającej najważniejsze informacje o zaciąganym kredycie. Do najważniejszych danych, jakie muszą znaleźć się w treści umowy należą: dane obu stron zawierających umowę, kwota oraz waluta zaciąganego kredytu, koszty jego spłaty, termin i zasady spłacania rat oraz – nie zawsze – cel, na jaki pożyczone pieniądze mają zostać przeznaczone.
Wyraźnie widać zatem, że przy pożyczkach obowiązują znacznie mniejsze formalności. Mówiąc ogólnie, spisywanie umowy nie jest konieczne przy kwotach do 500 zł. W przypadku wyższych sum istnieje teoretycznie obowiązek sporządzenia dokumentów, ale nadal nie jest to zbyt skomplikowane. Spisanie takiej umowy leży przede wszystkim w interesie obu stron, bowiem daje pewność, że zasady na jakich udzielono pożyczki nie ulegną nagle zmianie.
Komentarze (0)