
Czy wiesz, jak łatwo spłacać kredyt konsolidacyjny? Cz. II
Spłacanie kredytów gotówkowych może przysporzyć wiele trudności. Łatwo jest się pogubić, jeśli ma się na głowie spłatę pożyczki, karty kredytowej, kredytu gotówkowego, hipotecznego, czy konsumenckiego. Z uwagi na to warto zastanowić się nad konsolidacją ich oraz które z naszych zobowiązań mogą zostać jej poddane. Sama procedura nie jest trudna i wymaga od konsumenta zaledwie kilku prostych kroków, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie jednej, niższej raty. U podstaw konsolidacji leży:
- przygotowanie odpowiednich dokumentów;
- wybór jednostki, w której chcemy przeprowadzić całą procedurę konsolidacyjną;
- poczekać na decyzję instytucji;
- po przyznaniu podpisać umowę.
Kredyt konsolidacyjny – zalety
Konsolidacją zobowiązań pozwala na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, które są niezbędne do właściwego planowania wydatków i regulowania bieżących potrzeb. Poniżej przedstawiono główne zalety kredytu konsolidacyjnego.
Niewątpliwą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest łatwość spamiętania o dacie spłaty zobowiązania. Przy wielu kredytach łatwo jest zapomnieć o uregulowaniu ich o czasie, z mniejszy korzyści nawet przy opłacalnych warunkach spłaty pożyczki ratalnej.
Kolejnym plusem konsolidacji jest możliwość uzyskania niższej spłaty naszych kredytów, niż w przypadku, gdy są one traktowane osobno. Dzięki temu łatwiej jest chronić domowy budżet i unikać sytuacji, gdy się go nadwyręża.
Należy również pamiętać, że w przypadku kredytu konsolidacyjnego uzyskuje się dłuższy okres samego kredytowania. Dzięki dłuższemu okresowi jest on jednocześnie bardziej zoptymalizowany względem budżetu kredytobiorcy i ułatwia on planowanie domowych finansów. Dzięki niskiej racie nie dojdzie do sytuacji, gdy koniecznym okaże się wzięcie kolejnego kredytu w celu spłaty wcześniejszego.
Dodatkowo nie wymaga się poręczycieli i łatwiej jest oddać dług zaciągnięty u najbliższych.
Kredyt konsolidacyjny – wady
Jak większość kwestii związanych z finansami, również kredyt konsolidacyjny nie jest pozbawiony wad, o których należy mieć świadomość przed połączeniem płatności.
Nie można zapominać, że chociaż dłuższy okres kredytowania może pomóc w optymalizacji domowych finansów, to dłuższy okres wiąże się z większymi odsetkami. Jest to niezwykle istotne w przypadku osób, które mają problemy ze spłatą należności.
Dodatkowo konsolidacja łączy się z nowymi kosztami (w tym prowizjami). Wynikać mogą one m.in. z potrzeby ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego. Niekiedy może dojść nawet do sytuacji, gdy konieczne okaże się wykupienie polisy na życie.
Ranking chwilówek i pożyczek na raty
Należy pamiętać, aby przed podjęciem każdej decyzji związanej z finansami dobrze ją przemyśleć i zastanowić się nad jej wpływem na domowe finanse. Mądry wybór powinien objąć tak wybór samej instytucji finansowej, jak i rodzaj chwilówki, czy kredytu. Niezwykle pomocne w podjęciu decyzji okazują się rankingi chwilówek oraz pożyczek na raty – w klarowny sposób prezentują, które pożyczki gwarantują najkorzystniejsze warunki przy kwocie, która nas interesuje.
Komentarze (0)