Dotacje UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Wszyscy ci, którzy planują w przyszłości rozpocząć działalność gospodarczą, są zainteresowani dotacjami unijnymi. Dowiedzmy się, kto może ubiegać się o dotację unijną i jakie są jej warunki.
Co to są dotacje unijne? Kto może się o nie ubiegać?
Co to są dotacje unijne? Jest to rodzaj wsparcia finansowego, które oferowane jest przedsiębiorcom na terenie całej Unii Europejskiej. Od kilkunastu lat dotacje i fundusze europejskie na rozpoczęcie różnego rodzaju działalności gospodarczej cieszą się popularnością zarówno w Polsce, jak i w niemal każdym innym kraju członkowskim. W ramach pomocy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczki na preferencyjnych warunkach lub o dotacje. Dostępne są bezzwrotne dotacje, które można przeznaczyć na wspieranie działalności gospodarczej.
Kto może ubiegać się o dotację unijną? O dotację unijną mogą ubiegać się osoby powyżej 30. roku życia, które nie pracują. Środki te przeznaczane są na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Są one skierowane do bezrobotnych kobiet, osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, a także osób po 45 roku życia. W przyznawaniu dotacji pośredniczą Powiatowe i Wojewódzkie Urzędy Pracy. Dzięki temu obywatele mają łatwy dostęp do informacji i pomoc w prawidłowym wypełnianiu wniosków.
Jaki projekt dofinansowania wybrać?
Należy pamiętać, że nie każdy przedsiębiorca może ubiegać się o dotacje unijne. Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej są rozdzielane pomiędzy regiony i województwa. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z aktualną listą naborów, w ramach których oferowane są dotacje. Każde ogłoszenie o projekcie ma swoją datę ważności. Nie powinniśmy się martwić, jeśli nie wypełnimy wniosku. Za kilka godzin zostanie ogłoszony nabór na nowe projekty w naszym regionie. Być może będziemy się kwalifikować do otrzymania dofinansowania.
Każdy projekt określa cel i maksymalny poziom dofinansowania. Określa również sposób wykorzystania środków zewnętrznych. Należy podkreślić, że każdy projekt musi spełniać określone kryteria. Jeśli złożymy wniosek o dotację na projekt, który nie spełnia kryteriów, zostaniemy natychmiast zdyskwalifikowani z możliwości ubiegania się o dodatkowe fundusze.
Jak ubiegać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Okazało się, że w naszym regionie jest otwarty nabór na dotacje unijne, którego warunki spełniamy. Co dalej? Jak ubiegać się o taką dotację? Aby dowiedzieć się więcej o projekcie unijnym i terminach składania wniosków, odwiedź stronę instytucji, która go realizuje. Sprawdź też, jak przesłać całą dokumentację.
Pierwszym krokiem w większości przypadków jest wypełnienie wniosku. Dzięki temu możemy podać swoje dane osobowe oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące wykształcenia, statusu finansowego i innych ważnych dla realizatorów projektów kwestii. Gdy nasz wniosek zostanie zaakceptowany, możemy przystąpić do pisania biznesplanu. Unia Europejska może nam w tym pomóc. Nauczą nas podstaw prowadzenia działalności gospodarczej, głównych działań oraz tego, jak stworzyć biznesplan.
Od biznesplanu zależeć będzie, czy będziemy się kwalifikować do otrzymania dotacji unijnej. Dlatego ważne jest, aby korzystać ze wszystkich dostępnych form pomocy, takich jak szkolenia, spotkania z doradcami, warsztaty. Wraz z biznesplanem należy wypełnić wniosek o dotację. Wniosek ten musi zawierać wszystkie istotne dane na temat prowadzonej działalności oraz szczegółowy opis.
Dotacje unijne dla firm. Kto i na jakie wsparcie może liczyć? Dowiedz się więcej na http://vari.com.pl/a,ophl
Jak oceniany jest wniosek o dotację?
Po złożeniu wniosku wraz z innymi wymaganymi dokumentami, następuje ocena wniosku i podjęcie decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania dotacji. Po załatwieniu wszystkich formalności przychodzi czas na ocenę merytoryczną. Oceni ona, czy projekt jest zgodny z celem programu grantowego i czy jest możliwy do zrealizowania. Komisja musi również sprawdzić, czy wniosek jest zgodny z wytycznymi merytorycznymi. Karta oceny wniosku służy do oceny każdego elementu wniosku. Im więcej punktów zdobędziesz, tym wyższa będzie Twoja ocena.
Drugi etap oceny wymaga od nas rozmowy z doradcą zawodowym. Omówi on z Tobą szczegółowo projekt, jego cel i inne kwestie formalne. Podczas tej rozmowy doradca oceni nas również w określonej skali punktowej. Jeśli suma tych punktów będzie wystarczająca, zostanie nam przyznany grant i będziemy mogli otrzymać dodatkowe środki z zewnątrz.
Jaka jest wysokość dotacji unijnej?
Jaka jest maksymalna kwota dotacji unijnej, którą możemy otrzymać? Zależy to od konkretnego profilu projektu, organizatorów oraz branży, do której kierowane są środki zewnętrzne. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej można przeznaczyć maksymalnie 40 tys. polskich lirów.
W ramach dotacji unijnych dostępne jest również wsparcie pomostowe. Jest to dodatkowy miesięczny dochód w wysokości 1000 zł, który ma pomóc w uzyskaniu względnej płynności finansowej dla nowego przedsiębiorstwa. Wsparcie pomostowe jest ważne przez sześć miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. W określonych okolicznościach możliwe jest jednak jego przedłużenie nawet do sześciu miesięcy.
Co dzieje się po podpisaniu umowy o dotację?
Dotacje unijne dla nowo powstałych przedsiębiorstw są przyznawane na podstawie umowy. Umowa ta określa warunki płatności, przeznaczenie środków oraz prawa i obowiązki beneficjentów. Określa ona również warunki, na jakich można rozwiązać umowę.
Co by było, gdyby środki unijne wpłynęły bezpośrednio na nasze konto? Następnie należy założyć działalność gospodarczą zgodnie z założeniami zawartymi we wniosku. Konieczne będzie wybranie formy prawnej, sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym, nawiązanie współpracy z księgową oraz założenie konta firmowego. Jeśli biznes już istnieje, środki można wykorzystać ściśle według założeń projektu. W ciągu 30 dni musimy rozliczyć się z projektu po wykorzystaniu środków. W ramach rozliczenia będziemy musieli przedstawić faktury oraz wezwanie do zapłaty.
Czy warto korzystać z dotacji unijnych?
Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej miliony Polaków mają możliwość rozwoju swojej kariery zawodowej. W przeszłości finansowanie zewnętrzne było możliwe tylko wtedy, gdy udało się uzyskać kredyt bankowy. Kredyt ten podlega spłacie.
Każdy, zwłaszcza osoby starsze, bezrobotne i mieszkające w biedniejszych rejonach, ma dziś możliwość ubiegania się o dofinansowanie swoich działań i projektów. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na sytuację finansową najbardziej potrzebujących, ale także na całą gospodarkę.
Komentarze (0)