Makler vs doradca inwestycyjny – kompendium wiedzy o zawodach cz II
Zawody maklera papierów inwestycyjnych oraz doradcy inwestycyjnego z pozoru są do siebie podobne. Na obu posadach pracownik zajmuje się wykonywaniem różnego rodzaju operacji dla swojego domu maklerskiego. Przyjmują od klientów zlecenia nabycia lub zbycia papierów inwestycyjnych i instrumentów finansowych. Są również odpowiedzialni za zarządzanie w imieniu klienta pakietami instrumentów finansowych. Do ich kompetencji należy także przygotowywanie analiz rynku i świadczenie dla klientów profesjonalnego doradztwa z zakresu inwestowania.
Dom maklerski jest zobowiązany do zatrudniania określonej liczby maklerów oraz doradców finansowych. Zależy to od zakresu jego działalności.
Makler lub doradca - wymagania zawodowe
Aby móc pracować w zawodzie maklera papierów inwestycyjnych lub doradcy inwestycyjnego, kandydat musi ukończyć odpowiedni egzamin. Służy on do sprawdzenia wiedzy kandydatów na temat prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i dewizowego. Przyszły makler lub doradca musi wiedzieć wiele na temat poszczególnych instrumentów finansowych oraz wszystkich mechanizmów, które kierują rynkami kapitałowymi. Potrzebna jest też szeroka wiedza ogólna dotycząca ekonomii oraz statystyki. Doradcy inwestycyjni muszą poradzić sobie z nieco większymi wymaganiami, bowiem w ich przypadku zakres wiedzy wymaganej od kandydata jest szerszy. Po pomyślnym ukończeniu egzaminu otrzymuje się dożywotnią licencję na wykonywanie danego zawodu.
Sama wiedza pozwalająca na ukończenie egzaminu to tylko jedna z rzeczy niezbędnych do bycia dobrym maklerem lub doradcą inwestycyjnym. Osoba taka musi dobrze radzić sobie w pracy w stresie i pod presją czasu. Zarówno makler, jak i doradca to pracownicy odpowiedzialni w domu maklerskim za szereg czynności.
Makler giełdowy - obowiązki
Do najważniejszych zadań maklera należy wykonywanie operacji finansowych. Odpowiada on za kupowanie lub zbywanie instrumentów inwestycyjnych zarówno na zlecenie klienta, jak i na rachunek własny domu maklerskiego. Prowadzi również rachunki pieniężne oraz papierów wartościowych w imieniu swoich klientów. Makler może świadczyć usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego, ale musi w tym celu zdać dodatkowy egzamin.
Doradca inwestycyjny - obowiązki
Doradca inwestycyjny na zlecenie klienta zarządza jego operacjami i działaniami finansowymi. Może to być kierowanie jego portfelem instrumentów finansowych, funduszami inwestycyjnymi lub emerytalnymi, a także ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Doradca inwestycyjny bierze zatem na siebie ogromną odpowiedzialność. Jeśli podejmie błędne decyzje w swoich działaniach, to skutki finansowe w pierwszej kolejności odczuje na sobie jego klient.
Predyspozycje psychiczne
Zarówno makler, jak i doradca finansowy to stanowiska wymagające niemałej wiedzy i odpowiednich predyspozycji psychicznych. Osoby takie są odpowiedzialne za ogromną część budżetu swoich klientów, a ich niewłaściwe decyzje mogą dosłownie zrujnować finansowo innych ludzi. Oczywiście, osoba taka musi również być bezgraniczne uczciwa i cieszyć się nienaganną opinią. Zarządzanie środkami finansowymi innych ludzi to w końcu doskonała okazja do różnego rodzaju nieuczciwych zachowań.
Komentarze (0)