Zakładanie rachunku maklerskiego, cz. II
Aby nie dać się oszukać na starcie, najlepiej zakładać rachunek maklerski u znanego nam brokera. Dosyć pewną jest również opcja zakładania rachunku u osoby, która współpracuje z bankiem w którym posiadamy ROR. Niewątpliwie prawdopodobieństwo dokonania dobrego wyboru zwiększamy analizując opinię ekspertów a także uwzględniając doświadczenia zaufanych nam ludzi.
Częstym źródłem czerpania informacji są obecnie różnego rodzaju fora internetowe, należy je traktować z rezerwą, stosując zasadę ograniczonego zaufania. Zakładając pierwszy rachunek maklerski należy wziąć pod uwagę koszty jego obsługi. Jako, że zapewne będziemy zaczynali od inwestowania niewielkich sum pieniędzy dobrze jest zwrócić uwagę na to, by nie ponosić zbyt dużych kosztów rachunku. Na początek najlepszy będzie rachunek jak najprostszy. Również dobrze, aby broker z którego usług korzystamy był w stanie zapewnić wsparcie odpowiedniego personelu.
Rachunek maklerski – ile kosztuje?
Prowadząc rachunek maklerski oczywiście ponosimy koszty. Zasadniczo możemy je podzielić na trzy grupy: Koszty prowadzenia samego rachunku, wykupione usługi dodatkowe oraz prowizja za każdorazowe przeprowadzenie transakcji. Aktualnie najbardziej popularne są rachunki, które nie obciążają kosztami za samo prowadzenie takiego. W przeciwnym razie koszt wynosi najczęściej kilkanaście złotych w skali miesiąca. W wypadku, gdy klient ma potrzebę skorzystania z usług oferowanych za dodatkową opłatą typu: pełen arkusz zleceń, korzystanie ze specjalnego oprogramowania komputerowego w celach analizy rynku bądź inwestycji, czy też zmianę drogi otrzymywania bilansów na tradycyjną drogę pocztową. Najwięcej kosztów generuje prowizja. Aktualnie najczęściej przyjmowaną obecnie prowizją jest 0,39% od końcowej wartości zlecenia już zrealizowanego. Oprócz wcześniej wymienionych kosztów każdorazowo należy doliczyć podatek Belki wynoszący stałe 19%. Podatek belki rozliczany jest podczas zeznań na koniec roku.
Inwestorzy detaliczni - kategorie
Na rynku jest bardzo duży wybór ofert, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nie znajdziemy jednej oferty która będzie pasowała wszystkim inwestorom. Inwestorów detalicznych klasyfikujemy po ich stażu w branży, czyli poziomie obeznania z rynkiem, a także zdobytej wiedzy z danego zakresu. Tutaj również możemy rozdzielić na trzy grupy: inwestor początkujący, inwestor średniozaawansowany oraz profesjonalista. Dla inwestorów stawiających pierwsze kroki najważniejsza jest odpowiednia kontrola kosztów oraz właściwe wsparcie merytoryczne. Osoby na średnim stopniu zaawansowania w większości samodzielnie są w stanie określić własne priorytety oraz preferencje. W ich wypadku coraz większego znaczenia nabiera system transakcyjny z którego korzystają. Największe wymagania w wyborze rachunku maklerskiego mają oczywiście profesjonaliści. Ci z największym doświadczeniem nie rzadko wykorzystują specjalistyczne systemy analityczne czy tez opcje kredytowania zawieranych inwestycji. Również dostęp do rynków substytucyjnych ma dla nich znaczenie. Rachunek należy więc dobierać do stopnia zaawansowania osoby lub firmy inwestującej.
Komentarze (0)